آموزش و ترويج


تسطيح و شیب بندی بستر زمين و المانهای عمرانی، اقدام زیربنایی اکثر عملیاتهای کشاورزی و عمرانی است که با پیشرفت علم و تکنولوژی، ابزار و روشهای نقشه برداری و اجرای این کار نیز توسعه می یابند تا بطور مداوم امکان حصول به نتایج دقیقتر و سریعتر با هزینه کمتر نسبت به گذشته را امکان پذیر سازند.
در گذشته بازدهی کیفی و کمی در عملیات تسطیح و شیب بندی زمین طبق نقشه های دقیق عمرانی، بیشتر به مهارت اپراتور ماشین آلات وابسته بود ولی امروزه به دنبال ارائه دستاوردهای تکنولوژیکی، به تکنولوژی به کار گرفته شده روی ماشین خاکبرداری نیز وابستگی زیادی پیدا کرده است.
سیستمهای کنترل دقیق این ماشین آلات را از لحاظ مبنای عملکرد می توان به دو گروه کلی تجهیزات بر مبنای پرتو نوری(Optic Based) و تجهیزات با مبنای مکانیابی ماهواره ای (Satellite Positioning Based)دسته بندی کرد که در ذیل معرفی می گردند:

سیستمهای نوری:
پرکاربردترین مدل این نوع سیستها، تجهیزات لیزری هستند که به دلیل دقت بالای آنها در تنظیم ارتفاع نسبت به تجهیزات ماهواره ای و نیز ساده و ارزانتر بودن آنها نسبت به دیگر انواع، کاربرد بیشتری بویژه در تسطیح و شیب بندی زمین دارند. سيستمهای کنترل ليزري که روی ماشینهای خاکبرداری، حفاری و کشاورزی نصب می شوند مشتمل بر سه قسمت اصلي مي‌‌باشند:
• فرستنده پرتو ليزر که در محلی از زمین بطور ثابت نصب شده و نور لیزر را به شکل صفحه ای با شیب دقیق در فضای محدوده کار ماشین می تاباند.
• گیرنده پرتو ليزر که در سیستمهای یک بعدی (1D)  به تنهایی روی تیغه متحرک ماشین نصب شده و حین حرکت، میزان تغییر ارتفاع لحظه ای تیغه یا بیل ماشین تسطیح نسبت به نور لیزر را تشخیص می دهد. در سیستمهای کنترل دو بعدی(2D)، علاوه بر گیرنده لیزر، ممکن است از سنسورهای اندازه گیری شیب اجزای ماشین یا اندازه گیری فاصله تیغه از زمین نیز استفاده شود تا علاوه بر ارتفاع، امکان تنظیم پارامترهای دیگر موقعیتی نیزفراهم آید.
• جعبه کنترل که برای ارتباط بین گیرنده لیزر، سایر سنسورها و سیستم هیدرولیک ماشین و اپراتور در کابین راننده قرار می گیرد.
سیستمهای ماهواره ای:
این سیستمها که نسل جدیدتری از تجهیزات کنترل ماشین آلات هستند از طریق ارتباط با ماهواره های موقعیت یاب، محل و میزان حرکت لحظه ای اجزای ماشین تسطیح نسبت به سیستم مختصات جهانی را محاسبه و تغییرات لازم را روی ماشین اعمال می نمایند. این تجهیزات به دلیل ارائه اطلاعات موقعیت سه بعدی(3D) دارای کاربردهای متنوعی هستند و متشکل از 3 جزء اصلی هستند:
- ماهواره های موقعیت یابی جهانی در مدارهای کره زمین
- آنتن ارتباط با ماهواره ها (و علاوه بر آن سنسورهای شیب سنج در صورت لزوم) که روی تیغه ماشین خاکبردار نصب می شوند تا موقعیت لحظه ای آن را قابل برآورد نمایند.
- جعبه کنترل با نمایش سه بعدی اطلاعات و تصاویر برای برقراری ارتباط بین اپراتور و اطلاعات موقعیتی دریافتی از آنتن ماهواره و سایر سنسورها و نیز سیستم هیدرولیک ماشین

سايت هاي مرتبط

آموزش و ترويج

تسطيح و شیب بندی بستر زمين و المانهای عمرانی، اقدام زیربنایی اکثر عملیاتهای کشاورزی و عمرانی است که با پیشرفت علم و تکنولوژی، ابزار و روشهای نقشه برداری و اجرای این کار نیز توسعه می یابند تا بطور مداوم امکان حصول به نتایج دقیقتر و سریعتر با هزینه کمتر نسبت به گذشته را امکان پذیر سازند.           ادامه مطلب

خدمات

شرکت رنجبران لیزر مفتخر است با برخورداری از امکانات و تجهیزات مناسب و پرسنل آموزش دیده و مجرب، سیستمهای تولیدی خود و نیز شرکتهای طرف قرارداد که برندهای آنان در ذیل آمده است را سرویس و پشتیبانی نماید. این سرویسها به دو صورت تحت گارانتی و خارج از گارانتی طبق شرایط مندرج          ادامه مطلب

تماس با ما

تلفن :‌66593922 - 66597881

فكس :‌66597882

پشتيباني: ‌09193010630

ايميل : info@ranjbaranco.com